Луганчани вирощуватимуть овочі та фрукти за польськими рецептами

У середу, 5 жовтня, в Луганську стартував 2-й Луганський міжнародний інвестиційний форум. На схід України з’їхалися представники понад 100 іноземних і понад 200 вітчизняних компаній. Для луганських підприємств це добра нагода презентувати свої бізнес-проекти та знайти грошовитих інвесторів. Один із масштабних проектів, який вже починають реалізовувати на Луганщині – будівництво так званого інвестиційного парку «Агромісто». Це найбільший польський проект у Східній Європі.

Вирощування, зберігання, переробка і реалізація сільськогосподарської продукції передбачає проект «Агромісто». За 10 кілометрів від Луганська, на полі площею 300 гектарів розміститься вся необхідна для цього інфраструктура. Тут працюватимуть спеціальні сховища, логістичний центр, ринок сільгосптехніки, банки.

«Агромісто», як інвестиційний парк, підтримується польським урядом і увійшов до проекту «Східного партнерства ЄС». При успішній реалізації, кошторисна вартість проекту може сягнути 200 мільйонів євро.

Сьогодні українці та поляки спільно перерізали червону стрічку на майданчику, де зводитимуть «Агромісто». З цим проектом на Луганщині в першу чергу пов’язують надії налагодити промислове вирощування овочів та фруктів, наситити ними внутрішньообласний ринок, і в подальшому вийти на експорт.

Потрібні нові технології

Напередодні віце-президент Польської господарчої палати Тадеуш Немединский дав зрозуміти своїм луганським колегам, що Луганська область наразі вирощує замало овочів та фруктів. Тому, на його думку, українські фермери мають перейняти польські інтенсивні агротехнології.

«Ми дуже швидко маємо впровадити з допомогою польських фермерів технології, – каже він. – Якщо не створимо в Луганській області потужного виробництва овочів та фруктів, то «Агромісто» не знадобиться. Інтенсифікація виробництва має відбутися швидким способом».

Польща запрошує на навчання

За словами Тадеуша Немединського, зараз овочі та фрукти у Луганську втричі дорожчі, ніж у Польщі. Такий стан речей він вважає несправедливим для луганців. У свою чергу заступник голови обласної держадміністрації Едуард Лозовський нагадав, що область має солідний аграрний потенціал.

«У нас 60 тисяч гектарів землі придатної для зрошення, у нас вже є фермерські господарства, які вирощують овочі з ефективністю не нижчою, ніж у Європі. Але врожай ми не знаємо де зберігати, переробка також відсутня. Тому на питання що робити і дасть відповідь «Агромісто», – сказав голова облдержадміністрації.

Майбутні менеджери аграрних підприємств, а нині студенти луганського університету вже проходять навчання у Польщі. Загалом в «Агромісті» планується створити близько 400 робочих місць. Перші будівлі тут мають з’явитися навесні наступного року.